Кожний народ має свою історію. А історії народів складаються в історію світу. Традиції, обряди, фольклор і звичайно обереги — все складається в безцінну спадщину, яка передається майбутнім поколінням. Хочете знищити народ — знищіть пам’ять про нього. Ось чому важливо берегти всі знання і традиції. Ось чому потрібно збирати і вивчати історію свого народу.
Великою частиною української, та й будь-якої, історії є історія оберегів і амулетів. Здавна люди надавали різноманітним предметам чарівні властивості, які захищали, допомагали, радили або шкодили людям. Неповторний колорит вірувань, від Карпат до Чорного моря і степів Донеччини, робить цікавим вивчення потомками історію українських оберегів, деякі з яких ми використовуємо і сьогодні.
Як і в усьому світі, українці заселили навколишній світ добрими і злими істотами. Добрих старалися триматися, а злих боятися і уникати. Для взаємодії з цими істотами і потрібні були обереги, які не тільки оберігали, а й спрощували спілкування.
Оберегами старалися наповнити свій побут, свої оселі, свій одяг. Також мистецтво оберегів було присутнє і в живопису — стіни, піч та інші важливі елементи побуту старалися розписувати візерунками з особливим значенням. Багато оберегів бралося від природи — плоди і цілющі трави. Яскраво вираження оберегів ми можемо спостерігати і в одязі — вишиті сорочки, рушники та дитячі речі. Хлопці, а особливо ті, хто був козаками носили вишиті мамою, або дружиною полотняні мішечки з рідною землею, а дівчата носили яскраві хусточки та кольорові намиста. З приходом християнства в якості оберегів почали носити освячені іконки та хрестики.
Тож які значення мали традиційні українські обереги?
Прибита підкова над дверима. Якщо роги догори, то притягує достаток, якщо навпаки — заплутує злі сили.
Убраний віник, догори опахалом. Захищає будинок і не пускає нечисту силу.
Червона калина. Посаджена на дворі, вона дарує вроду молодим дівчатам.
Дерев’яні ложки та лопати для хліба, розписані візерунками. Символізують багатство, добробут і достаток в родині.
Вплетені в коси лоза і рядна. Приносять вірність у відношеннях, мир в родині і любов.
Пташечки з тіста, або з глини та дерева. Говорять про гостинність, щирість та сердечність.
Мак і льон захищають від прокльонів та чорної магії, а м’ята дарує здоров’я і захист від хвороби.
Для міцної родини тримали рис, горох і гречку, а соняхи запрошували добрих і щирих гостей.
Ще одним з важливих оберегів були вишиті сорочки. При виготовлені вишиванок майстрині наспівували пісні і мали добрі і чисті наміри. Також важливим був вишитий візерунок.
Найдавнішим зразком українського оберега вважають ляльку-мотанку. Це образ жінки берегині, богині землі і матері всього живого. Вік ляльки-мотанки нараховує більше 5 тисяч років. При чому лялька це не тільки дитяча іграшка. Її виготовляли без детального вимальовування обличчя, щоб не вселився злий дух. Матеріали для виготовлення були природні і чисті — трава, сіно, нитки та ганчір’я. Ляльку-мотанку виготовляли для новонароджених, як захист від домовиків та іншої нечисті. Хрест на обличчі символізував чоловіче і жіноче начала. Такі обереги не викидали, а передавали як спадщину.
Ще одними з оберегів були великодні писанки. Її виготовляли з дерева і користувалися цілий рік. Важливими були як візерунки, так і колір писанок.
Оберегом вірності та любові вважався рушник. Дбайливо вишитий мамою, він був завжди поруч у горі і радості. З ним народжувалися, одружувалися і йшли в останній путь. Ще рушник характеризував хазяйку як добру господиню і працьовиту майстриню.
Також оберегами землі традиційно в Україні вважали птахів. Лелека — це символ України, символ щастя і надії. Щасливим знаком було, якщо лелека оселявся поруч, а вбивство цього птаха прирівнювалося до тяжкого гріха.
Ластівки — ще одні символи щастя і любові. Кажуть, що ластівки крали цвяхи в римських солдат, коли вони страчували Ісуса. Тому гріх виганяти ластівок, або руйнувати їх гнізда.
Найдавнішими персонажів української міфології є зозулі. Вважають, що це душі померлих прилітають і віщують живим.
Багато є і інших оберегів, в кожного куточка України можуть бути свої. Але завжди сила України буде в її людях, в сподіваннях на щасливе майбутнє і в пам’яті про минуле.
Подивіться, будь ласка, як з дітьми можна створити ляльку-мотанку
Дізнайтеся більше про Петриківський розпис https://coolmama.com.ua/petrykivskyj-rozpys/