1 січня 2022 року закінчився перехідний період з оновлення системи закупівель і освоєння нових технологічних карт реформи шкільного харчування. Основною метою реформи є оновлене меню для шкільних їдалень з обмеженим вмістом солі, цукру, жирів рослинного та тваринного походження та субпродуктів.
За даними Державної служби з питань безпечності харчових продуктів всі шкільні заклади, https://dpss.gov.ua/ , з 1 січня 2022 року зобов’язані скоротити кількість цукру, зменшити кількість хліба, збільшити кількість фруктів, м’яса та молочних продуктів за один прийом їжі.
Близько 75% продуктів у їдальнях мають бути рослинного походження. Заборонено відварювати овочі для салату на наступний день, а самі салати повинні заправлятися безпосередньо перед видачею. Насиченість жирами у стравах не повинні становити більш ніж 10% від загальної кількості калорій.
Перевагу слід надавати продуктам з вищім вмістом харчових волокон, цільнозерновим хлібобулочним виробам, а м’ясні страви комбінувати з овочевими гарнірами.
Заборонено користуватися плавленим сиром, соусом та майонезом. Сіль можна використовувати тільки йодовану та тільки для готування їжі. Під час їжі повинна бути в достатній кількості питна вода, а соки пропонувати в обмеженій кількості без додавання цукру та консервантів.
Також в шкільних їдальнях заборонено продавати солодкі хлібобулочні вироби, продукти з високим вмістом цукру, солі, консервантів, ароматизаторів тощо. Також заборонені непастеризовані соки та молочні продукти, каву, гриби.
Ще хочемо додати, що сама ідея здорового шкільного харчування дуже потрібна в наших школах. Але велика кількість учнів, недостатнє фінансування та корупція на місцях перетворюють її поки що на недосяжну мрію та додаткове фінансове навантаження для батьків. Все це виглядає як черговий піар влади, як і багато чого іншого. Думаємо, що з нами погодяться більшість батьків, діти яких навчаються в звичайних школах.
Дізнатися про проект Є.Клопотенка з впровадження здорового харчування в школах можна за посиланням https://coolmama.com.ua/krashhe-harchuvannya-v-shkoli-cze-realno/