Всі ми знаємо, що важливу роль в нашому житті відіграють вітаміни. З ранього дитинства і до смерті вітаміни допомагають нам, спочатку будують організм, потім підтримують його. Не всі знають, що непезпеку для організму становить як нестача вітамінів – авітаміноз, так і їх надлишок – гіпервітаміноз. Тому при прийомі вітамінів слід пам’ятати про баланс.
Отож в яких продуктах містяться основні види вітамінів.
Вітамін А.
Він корисний для зору і один з кращих речовин-антиоксидантів. Міститься він в наступних продуктах:
1.Бобових, у тому числі сої
2.Овочах зеленого і жовтого кольору, включаючи петрушку
3.Садових фруктах і ягодах – абрикоси, кавуни, виноград, дині, персики, черешні, яблука
4.Дикорослих плодах – шипшині і обліписі
5.Риб’ячому жирі
6.Молочні продукти: молоко, сир, масло, сметана і сир
Вітаміни В.
Відповідають за більшість внутрішньоклітинних процесів, перетворюють продукти на енергію, беруть участь в обмінних процесах та багато іншого. Містяться в таких продуктах:
1.Злакових
2.Харчових дріжджах
3.Горіхах
4.Грибах
5.Капусті
6.Кисломолочних продуктах
7.Зелених овочах
8.Бобових і сої
Вітамін С.
Впливає на імунну систему, утворює колаген, що відповідає за здоров’я шкіри, забезпечує нам гарний настрій і розщіплює холестерин. Пам’ятайте, що при термообробці руйнується вітамін С, тому продукти краще вживати свіжими. Вітамін можна знайти в:
1.Шипшині
2.Болгарському перцю
3.Чорній смородині
4.Солодкому зеленому перцю
5.Петрушці, черемші і кропі
6.Обліписі
7.Суниці
8.Ківі
9.Цитрусових
10.Яблуках
Вітамін D.
Він сприяє засвоєнню кальцію і регулює баланс фосфору і кальцію. Вітамін D бере активну участь в нормалізації роботи нервової, серцево-судинної і кровоносної систем, а також опорно-рухового апарату. Ми отримуємо його з таких продуктів:
1.Деяких видів морських водоростей
2.Риб’ячого жиру
3.Молочних продуктів – масла, сиру і т. д.
4.Лісових грибів
5.Харчових дріжджів
Вітамін Е.
Ці вітаміни важливі при розвитку ще ненародженої дитини, корисний для міцного імунітету і загального тонусу організму завдяки своїй імуномодулюючій і антиоксидантній дії. Отримати його з їжею можна з наступних продуктів:
1.Злакових
2.Рослинних олій
3.Салату-латуку
Вітамін К.
Він відіграє величезну роль для здоров’я сполучних тканин і нирок, а також нормального обміну речовин. Вітамін К також забезпечує правильну взаємодію вітаміну D з кальцієм. Отримати його можна з наступних харчових джерел:
1.Різних видів капусти
2.Листових овочів зеленого кольору – шпинат, салат і т. д.
3.Кропиви
4.Злакових (особливо пшеничні висівки)
5.Гарбуза
6.Авокадо
7.Ківі
8.Бананів
9.Молочних продуктів
10.Оливкової олії
11.Сої та соєвих похідних
Крім того пам’ятайте, що крім вітамінів організм потребує багато інших речовин – поліненасичені жирні кислоти (раніше вітамін К), які містяться в рослинних оліях, риб’ячому жирі і горіхах, «вітаміни» В4, В8 і В10 – перший можна знайти в шпинаті, капусті, грибах і сої, а два інших в достатній кількості синтезуються самим організмом. Також залізо, мідь, фосфор, кальцій, калій, марганець, цинк і т. д., і треба сказати, що в різноманітному меню обов’язково повинні зустрічатися всі ці речовини, по-своєму необхідні нашому організму.
Слідкуйте за своїм харчовим раціоном, намагайтеся споживати більше натуральних продуктів, продуктів високої якості і будьте здорові.