Великодні свята неможливо уявити без пофарбованих, або розписаних яєць – крашанок, або писанок. Українська писанка – це своєрідна візитівка України зі своїми традиціями, які склалися протягом багатьох століть.
Історія писанки почалася не в період християнства. Пофарбовані яйця існували ще в язичницькі часи, для проведення магічних ритуалів. Вважалося, що вони були наділені чарівною силою і використовувались в якості амулетів.
Існувало декілька технік виготовляння фарбованих яєць.
Крапанка. Це коло на яйце наносять візерунки, або краплі воском, потім фарбують в якийсь колір. Далі знову крапають воском на яйце і фарбують в інший колір, і так декілька разів. Після висихання віск знімають і залишається яскравий кольоровий візерунок.
Дряпалка. Це коли на пофарбованому яйці гострим металевим штирем вишкрябується якийсь візерунок.
Мальованка. Це яйце з нанесеним, намальованим, авторським малюнком. В якості сюжету може бути якийсь візерунок, пейзаж або видуманий сюжет. Кольори також відігравали свою роль. Для кожного регіону були свої унікальні візерунки і свої кольори.
Взагалі кольори мали своє значення в розписуванні писанок.
Чорний – зв’язок з землею, червоний – колір крові, найчастіше використовувався на Пасху, білий – символізує чистоту і духовність, жовтий – колір сонця, блакитний – небо і повітря, зелений – весна і природа, а коричневий – оберігав від злих сил.
Тож вивчання українських писанок – це вивчання української історії, традицій і культури. У фондовій колекції Вінницького краєзнавчого музею зберігаються зразки подільських писанок, мальованок, дряпанок і унікальні керамічні декоративні яйця, малюнок на яких витравлений кислотою і прикрашений бісером. До речі в Вінниці є і цікавий музей української писанки на відкритому повітрі. Він знаходиться в парку при лікарні Ющенка.
Ви також можете подивитися майстер-клас розпису писанки від майстрині-писанкарки.
Подивіться також майстер-клас з пластилінового арту від дев’ятирічного майстра https://coolmama.com.ua/narodzhennya-plastylinovogo-leva/