2020 рік був важким в плані навчання. Діти і батьки, які залишалися вдома, постали перед проблемами дистанційного навчання. Відсутність соціальних контактів і легкість уникати навчання за допомогою комп’ютера, привели до втрати уважності і підвищення стресового стану, як у дітей, так і у дорослих.
Тому на перший план виходить навчання практиці уважності. Це буде корисно і втомленим батькам, і надмірно емоційним дітям, і стресовим підліткам. Навіть якщо ви не вірите в такі практики, подумайте – що ви втрачаєте?
“У сучасному пориві ми всі занадто багато думаємо – занадто багато шукаємо – занадто багато хочемо – і забуваємо про радість просто бути”. Екхарт Толле.
Навчальний процес важливий, але не менше уваги приділяйте відпочинку і проведенню цікавого дозвілля. Вправи уважності допоможуть вам в цьому.
Уважність допоможе не тільки поліпшити психологічний стан, а й покращити фізичне здоров’я. Особливо це важливо для молодших школярів, яким так тяжко всидіти навіть хвилину. Для таких вправи повинні бути короткими і цікавими. Також вправи потрібно виконувати разом з дітьми, адже власний приклад найкращий.
Молодший вік.
Почнемо з дихальних вправ.
Квадратне дихання.
Зробіть вдих рахуючи до чотирьох, ніби ви малюєте квадрат у повітрі. Затримайте подих на чотири секунди. Зробіть видих за чотири секунди. Зачекайте чотири секунди, перед наступним вдихом.
П’ять пальців.
Чудова вправа, щоб заспокоїти сильні емоції. Уявіть свої пальці як п’ять свічок. Зробіть вдих і “задуйте” всі п’ять свічок, згинаючи “задутий” палець.
Подих кульбабки.
Згадайте з яким задоволенням діти здувають насіння з кульбабки. Запропонуйте лягти і представити велику пухнасту кульбабку. Зробіть глибокий вдих і здуйте усе насіння на вітер.
Робіть вправи разом з дітьми і це укріпить ваш зв’язок з ними і налагодить спокій в родині.
Переходимо до фізичних вправ.
Баланс на одній нозі.
Запропонуйте дитині сфокусувати погляд на точці, яка знаходиться трохи нижче очей. Повільно підіймайте ногу і перевірте, як довго можна простояти так. Ускладніть вправу, заспівавши пісню, або прочитавши віршик. Виконайте вправу з іншою ногою.
Дихання животом.
Ця вправа допоможе заспокоїти маленьких дітей. Запропонуйте вибрати м’яку невеличку іграшку і нехай дитина ляже на спинку. Покладіть іграшку на живіт і попросіть спостерігати за нею під час вдиху і видиху.
Спостереження серцебиття.
Пострибайте одну хвилину. Затримайтесь і запропонуйте дитині покласти руку на серце і відчути як воно б’ється. Заспокойтеся і нехай дитина відчує як сповільнюється серцебиття.
Сафарі.
Виведіть дітей на прогулянку, кажучи, що йдете на сафарі. Поясніть, що потрібно ходити дуже тихо і обережно, щоб не злякати крихітних диких істот. Запропонуйте знайти деяких з них.
Початкова і старша школа.
Навчіть дітей веселим позам улюблених героїв, щоб відчувати себе сильними і сміливими.
Супермен.
Встаньте, ноги на ширині плечей, руки, витягнуті до неба. Потягніться вверх і зробіть декілька глибоких вдихів.
Чудо-жінка.
Станьте прямо, ноги трохи ширше за ширину стегон, руки покладені на стегна. Зробіть пару глибоких вдихів.
Людина-павук.
Навіть якщо дитина не є шанувальником Spiderman, запропонуйте якусь тварину. Попросіть активізувати органи зору, нюху, смаку та дотику. Шукайте якісь предмети і описуйте їх. Нюхайте і пробуйте на смак.
Банка з блиском.
Візьміть банку, наповніть її водою, додайте ложку клею і трохи сухих блискіток. Закрийте кришкою і струсіть її. Запропонуйте дитині спостерігати за кружлянням блиску. Нехай уявить, що це її думки, коли дитина засмучена. Поступово блиск осідає на дно і вода очищується. Так і розум повинен очищатися для прийняття вірних рішень.
Мильні бульбашки.
Видування мильних бульбашок – також улюблене заняття дітей і дорослих. Запропонуйте зосереджуватись на процесі видування, росту, польоту і лопанню бульбашок. Подих при цьому повинен бути повільним і спокійним.
Старші підлітки.
Вправи навчать дітей сканувати і досліджувати своє тіло.
Потрібно лягти в зручній позі і закрити очі. Напружуйте поступово, знизу до верху, різні частини тіла – пальці ніг, м’язи, живіт, руки , плечі і так до вух і обличчя. Після кожного напруження розслабляйтеся. Нехай дитина проаналізує свої відчуття.
Запропонуйте намалювати свої почуття кольоровими олівцями. Надайте кожній емоції свій колір. Можна користуватися спеціальними антистрес розмальовками.
Ввечері можна проаналізувати над своїми емоціями і вчинками протягом дня. Бачення себе з іншого боку допоможе оцінити ту чи іншу ситуацію.
Важливо, що після кожної з ігор дитина повинна отримати якусь винагороду. Це не обов’язково може бути щось матеріальне. В якості нагороди підійде навіть година повної неслухняності батьків. Все залежить від вашої фантазії.
Хорошая подборка, спасибо, попробуем!
Хорошая подборка, спасибо!