Не так давно в соціальних мережах були виявлені небезпечні соціальні групи для дітей і підлітків. Назви були спокійні і невинні, “Синій кит”, ” Море китів”, “Тихий дім” та інші. В цих групах адміністраторами в формі квесту пропонувалося виконати декілька завдань, від 13 до 50, в різних групах по різному. Але завжди останнім завданням було суїцид виконавця. Багато було випадків, коли діти доходили до останнього завдання і виконували його. Обов’язково треба було знімати все на камеру, з подальшим викладанням відео в мережі інтернет, або Darknet.
На щастя в 2015 році був створений Департамент кіберполіції Національної поліції України. Цей підрозділ виявляє небезпечні соціальні групи в інтернеті, їх постійних учасників, іноді і засновників.
Нашуміла ця історія в 2016 році, але вчора на Viber нашої знайомої прийшов запит на участь в грі “Do it or Die”. Вона має двох дітей, одному 9 років, другому 13 і діти спокійно користуються комп’ютером. Запит був ілюстрований жахливим малюнком, з етичних міркувань не публікуємо, але був зображено щось на кшталт середньовічного демона.
Звичайно повідомлення було видалено, а з дітьми проведений серйозна розмова про небезпеку подібних повідомлень.
Вважаємо важливим ще раз нагадати правила поведінки дорослих при виявленні подібних запросів:
– приділяйте більше уваги своїм дітям, відмічайте найдрібніші зміни в їх поведінці, звертайте увагу на виникнення пошкоджень на тілі дитини;
– перевіряйте акаунти своїх дітей, контролюйте вміст спілкування і соціальні групи, на які дитина підписана, особливу увагу зверніть, якщо вхід до акаунта захищений паролем;
– намагайтеся замінити інтернет – спілкування живим, зацікавте дітей спортивними, або культурними секціями;
– контролюйте фото- та відеоінформацію на пристроях дитини і встановіть функцію “батьківський контроль”.
Звичайно більшість небезпечних груп одразу блокуються самими адміністраторами, але при виявлені самостійно негайно повідомляйте кіберполіцію https://ticket.cyberpolice.gov.ua – цілодобово, телефон гарячої лінії (044) 374-37-21 (з 8:45 до 19:30 в робочі дні), електронна пошта – [email protected], або звертайтеся до адміністрації соцмережі, у якій було виявлено групу.
