Українці здавна приділяли багато уваги смачній і здоровій їжі. І особливе місце в українській кухні відведене борщу.
Борщ – це насправді король перших страв. І хоча подібна страва існує і в інших культурах – польській, білоруській, литовській та інших, але саме українці підійшли до готування борщу з традиційною для себе ґрунтовністю.
Слово “борщ” походить від старослов’янського “б’рщ” – буряк. Саме буряк надає страві чудового червоного кольору. Недарма саме червоний колір на давній Русі був колір багатства і достатку. А перші згадки про борщ датуються XIV століттям.
На всій території України рецепти трохи відрізнялися. Десь додавали яйця, десь рибу, десь квашену капусту.
Борщів розрізняють три види.
Червоний, традиційний, варився з буряка, капусти, моркви і мав яскравий червоний колір.
Щавлевий, або квасковий, або зелений борщ найчастіше варився весною, коли почав рости квасок. Замість м’яса додавали гриби або рибу.
Холодний борщ готували в спекотні літні дні з молодим бурячком, квасом, сметаною, вареними яйцями і зеленню.
Різноманіття рецептів борщу просто вражає. Мабуть в кожної господині є свій, найправильніший, найсмачніший рецепт приготування. До класичного списку буряк, картопля, цибуля, морква, капуста і варене м’ясо, додають і горошок, і квасок, і кукурудзу, і петрушку з укропом, і чорнослив, і, навіть, оливки. Заправляють готову страву часничком і нарізають тоненько заморожене сало. Якщо замість свіжої капусти додати квашену, то отримаємо капусняк.
В народі кажуть, що густина борщу має бути такою, щоб ложка стояла, а за парою дітей не було видно. Часто в борщ додавали сметану, стільки, щоб борщ змінив колір.
Борщ настільки вже став символом українців, що гості інших національностей, які відвідують нашу країну, обов’язково куштують смачний український борщ. Також в українських ресторанах за межами України, в меню обов’язково має бути борщ.
Пропонуємо вам один з рецептів цієї смачної, поживної, корисної, яскравої, чарівної страви від Євгена Клопотенка.
ГЕТЬМАНСЬКИЙ БОРЩ.
CКЛАДОВІ:
300 г Свинина (ребра з м’ясом);
2 л Вода;
1 шт. Буряк (середнього розміру);
1 шт. Цибуля (середнього розміру);
1 шт. Морква (велика);
2 шт. Картопля (середнього розміру);
100 г Квасоля;
150 г Баклажан;
150 г Капуста;
2 ст. л. Томатна паста;
1 ст. л. Цукор;
2 шт. Лавровий лист;
2 зубчик Часник;
2 ст. л. Соняшникова олія;
за смаком Чорний перець (горошком);
за смаком Сіль та перець.
Буряк помити і запекти в духовці, протягом півтори години, почистити і потерти на крупній тертці. Квасолю замочити в холодній воді годину.
М’ясо трохи посолити і запекти з лавровим листом, часником і перцем-горошком протягом 20 хв, при 180 градусах. Охолодити м’ясо і порізати шматочками.
Моркву і цибулю нашинкувати, баклажан порізати кубиками. На розігрітій сковороді з соняшниковою олією смажити моркву з цибулею протягом 2-3 хвилин, потім додати баклажан, томатну пасту та цукор і смажити ще 4 хвилини.
Картоплю почистити і нарізати невеликими кубиками. У велику каструлю налити воду, додати картоплю і запечене м’ясо, довести до кипіння, зменшити вогонь і варити ще 5 хвилин.
Додати дрібношинковану капусту, квасолю і варити 15 хвилин. Потім додати овочеву піджарку і варити ще 5-7 хвилин. Посолити і поперчити за смаком, потім додати роздавлений часник.
Разом з борщем не забудьте поставити на стіл сметану. Смачного.
За матеріалами https://klopotenko.com/uk/getmanskij-borshh/