Доволі часто мам хвилює те, що дитина вже підросла, а ще не говорить. Давайте розберемо все по поличкам разом з лікарями-логопедами.
Чому дитина не розмовляє?
Причин тут може бути декілька.
Зміни в житті дитини. Кожен день малюка чекають різноманітні зміни в житті. Вилазять зубки, Пішов перший раз в садочок, змінили місце проживання тощо. Дитині потрібно більше часу для адаптації.
Відсутність потреби в спілкуванні. Таке може статися, якщо з дитиною майже не розмовляють, доручаючи його телевізору або телефону, чи якщо батьки все стараються сказати за нього.
Відхилення в розвитку. це може визначити тільки лікар, тому відвідайте його, якщо помітили якісь негаразди.
Також, якщо немає інших причин, це може бути індивідуальна особливість його розвитку.
Що ж треба робити при затримці розвитку мови.
Ознайомтеся з нормами розвитку. Ось декілька ознак, які повинні привернути вашу увагу.
Якщо ваша дитина:
- в 1-1.6 років не вимовляє жодних слів, крім початкових звуків; не реагує на мову, тільки на рухи; спілкується за допомогою жестів і окремих вигуків;
- в 1.6-2 роки не почав розуміти звернення до нього; погано засвоює нові слова і в 2 роки говорить менше 50 слів і не зв’язує хоча б двох; продовжує спілкування за допомогою жестів; перестав вимовляти слова, що знав раніше;
- після 2 років не використовує речення; продовжує розмовляти нечітко; не відчуває ритм і не запам’ятовує короткі вірші.
Якщо щось ви помітили вам належить:
- Звернутися до лікаря. Знайдіть кваліфікованого спеціаліста і чітко виконуйте його рекомендації.
- Регулярно займатися з дитиною. Розмовляйте, спілкуйтеся і читайте разом. Можна трохи підштовхувати його до розмови, ніби відповідаючи за нього, але слідкуйте, щоб діалог не став монологом.
Чого вам не можна робити. - Порівнювати з іншими дітьми. Не порівнюйте навіть з братами чи сестрами. І навпаки відмічайте успіхи, навіть можна вести щоденник.
- Не звертати увагу. Деякі кажуть – а все само наладиться. Так, якось воно буде, але при регулярних заняттях ваша дитина досягне більшого.
- Не тиснути на малюка. Так, нам хочеться швидкого результату, але дитині потрібен час, для усвідомлення процесів, що відбуваються з ним. Наберіться терпіння і у вас все получиться.