Аутизм – це розлад, що є наслідком порушень розвитку різних ділянок головного мозку. Ці ділянки не можуть співпрацювати, дитині важко спілкуватися і взаємодіяти з оточувальним світом. Основними ознаками аутизму є затримка розвитку мовлення, часта повторюваність моделей поведінки, інтересів, ігр, розвиток розумових здібностей затримується. В будь якому випадку аутизм діагностує лікар, тому при наявності викладених ознак, негайно зверніться до нього.
Якщо вашій дитині поставили діагноз «розлад аутистичного спектру», не варто впадати в паніку. Тільки спланованими діями ви можете допомогти своїй дитині засвоїти нові звички і подолати труднощі розвитку. Тільки дотримуючись наміченого плану лікування, дитина може ефективно рости і розвиватися.
Ось деякі рекомендації.
- Створіть чіткий розпорядок дня і забезпечте безпеку дитині.
Насамперед дізнайтеся більше про аутизм, з’ясуйте особливості поведінки своєї дитини і прийміть її такою, як вона є. Дитині важко навчатися поза домом. Запам’ятайте ті жести, якими користується ваша дитина і психолог, що з нею працює. Дотримуйтесь чіткого розпорядку дня, а до найменших змін підготуйте дитину заздалегідь. Заохочуйте дитину, коли в неї щось добре виходить робити, помічайте найменші позитивні кроки в поведінці, а невдалі старайтеся подолати разом. Створіть в домі місце, де дитина почувалася б в безпеці. Пам’ятайте, що лікування – це довгий процес і старайтеся приховувати свій гнів і дратливість, діти дуже лякаються цього. - Розробіть систему невербального спілкування з дитиною.
Насамперед вивчіть сигнали, що використовує дитина. Спробуйте додати свої. Це можуть бути, крім жестів, звуки і вирази обличчя. Дізнайтеся, що викликає страх і істерику і постарайтеся позбутися цих речей. Ще може бути, що істерика – це реакція дитини на те, що ви її не розумієте, привертання вашої уваги. Виділяйте більше часу на розваги і звертайте увагу, при цьому, на сенсорну чутливість дитини. Найменші спостереження можуть запобігти складні ситуації і формують позитивний досвід. - Розробіть з лікарем особистий план лікування.
При розробці враховуйте: інтереси дитини, чіткий розпорядок, послідовність завдань від простих до складних, спостерігання за поведінкою і активну участь батьків в процесі лікування. - Шукайте підтримку з зовні.
Процес лікування буде забирати в вас багато сил, тому шукайте і використовуйте групи підтримки для людей з розладами аутистичного спектру. Якщо є можливість, залучіться послугами няні, чи домогосподарки. Як найчастіше приходьте на консультації до психолога. Користуйтеся різними державними програмами і послугами спеціальних освітніх установ.
Пам’ятайте, що ваша дитина має право на: участь у програмі раннього втручання, не погоджуватись з рекомендаціями шкільної системи, незалежну оцінку здібностей в навчанні, зустрічі з фахівцями одразу при виникненні потреби, безкоштовну юридичну допомогу у випадку потреби.