Фразеологізми – це стійкі слова, або словосполучення, які ще називають крилатим висловом. Фразеологізми створювалися завдяки якимось історичним подіям, або були придумані відомими історичними особами. Особливістю фразеологізмів є те, що незалежно від того, зі скількох слів складається фразеологізм, він виражає одне поняття.
А ми представляємо декілька цікавих і незвичайних, на нашу думку, фразеологізмів, та історію їх виникнення.
АЛЬМА-МАТЕР.
Переклад з латині – “мати-годувальниця”. Так в середньовіччі студенти називали навчальний заклад, в якому навчалися.
В ОРЕОЛІ СЛАВИ.
“Ореол”, в перекладі з латині означає “позолочений”. Так називають золоті диски над головами святих на іконах. Цей вираз означає атмосферу успіху, пошани і слави.
АРИСТОКРАТ ДУХУ.
Цей вираз придумав німецький письменник Генріх Стеффенс. Так він називав прихильників німецького романтизму. Пізніше цей вислів застосовували до людей високих культурних якостей і високоінтелектуальних особистостей.
ТАНЦЮВАТИ ПІД ЧУЖУ ДУДКУ.
Цей фразеологізм належить найпершому байкарю Езопу. В своєму творі “Рибалка і риби”, описується риболов, який вирішив заманювати рибу грою на сопілці. Коли в нього не вийшло, то він спіймав рибу неводом. Дивлячись як риби підстрибують у сітці, рибалка сказав: “Дурненькі, коли я грав, то ви не хотіли танцювати під музику моєї сопілки, а тепер, коли я покинув грати, ви танцюєте”.
БІЛА ВОРОНА.
Цьому фразеологізму вже дві тисячі років. Давньоримський поет Ювенал написав: “Доля наділяє царство рабам, полоненим… тільки щасливців таких менше, ніж білих ворон”. В природі білі ворони зустрічаються рідко, тому так називають людей, які чимось відрізняються від основної суспільної маси.
ЧОРНІ ДНІ.
Здавна люди вірили, що є такі дні, коли нечиста сила панує над світом. Їх називали чорними. Наприклад несприятливими днями була неділя перед великим постом, яка закінчувалася останнім днем Масниці. Також остерігатися треба було понеділків і п’ятниць. В переносному значенні чорними днями називають періоди невдач, або неприємних подій в житті.
ТОВКТИ ВОДУ В СТУПІ.
Цей вислів походить з покарання, в якому ченці в монастирях, які в чомусь провинилися, мусили сидіти в келіях і з ранку до вечора товкти воду в ступі. Це привчало їх до смирення, витримки і терпіння. Вислів означає – займатися непотрібною працею, марно гаяти час.
СТРАШНЕ ПЕРО НЕ В ГУСАКА.
Раніше люди писали гусячими перами. Нечесні і підлі могли написати доноси, кляузи або скарги. В них перо ставало насправді страшним. Тому і казали, що “страшне перо не в гусака, а в нечестивця”.
РОБИТИ З МУХИ СЛОНА.
Давньогрецький сатирик Лукіан написав: “Я ще багато міг би говорити, але уриваю своє слово, щоб ніхто не подумав, ніби я, як кажуть, роблю з мухи слона”. Ця фраза означає надавати якійсь дрібниці великого значення.
ПІЗНАЙ САМОГО СЕБЕ.
Цей вислі використовували ще давньогрецькі філософи. Але відомий український філософ Григорій Сковорода в своїх трактатах закликав людей пізнати самих себе. Адже через пізнання своїх здібностей і недоліків веде до щастя. Цей фразеологізм має пряме значення.