В сучасному світі стало модним менше контролювати дитину, давати розвиватися самому, надавати більше свободи в діях. Але чи варто так буквально сприймати поради про власний вибір дитини так буквально?
Згадайте наше дитинство. Мультфільмів і дитячих фільмів було настільки мало, що кожний показ сприймався як свято. Ми чекали той час, коли зможемо побачити щось цікаве для себе. Цей дитячий світ настільки захоплював, що часто ми відтворювали його в своїх іграх. Інформація була дозованою і перевіреною. Здається саме в той час не завадило б дати трохи свободи вибору.
Зараз навпаки. Інформації багато, вона доступна в любий час, неконтрольована і часто, в погоні за прибутком, низької якості.
Спеціалісти – психологи знають, що подобається дітям, що вони будуть дивитися з “маніакальним” бажанням. Весь світ відкривається з натисканням кнопки гаджета. І там перемішане все, добро, зло, жорстокість, різні герої, справжні, або видумані. Дитина, як губка, вбирає в себе все і часто, в силу свого віку і необізнаності, не відрізняє ту межу, яку не можна переступати. Батькам дуже зручно весь вільний час дитини заповнити переглядом дитячих програм, але таким чином відбувається заміна справжнього виховання штучним. Виходить, що дитину виховують фальшиві кумири, деякі можливо і непогані, але розібратись в цьому сам малюк не може.
Отож, психологи радять набагато більше уваги приділяти своїм дітям і тому , що вони дивляться.
До трьох років взагалі краще уникнути переглядання телевізора. Малюк повинен отримувати живе спілкування і розмову. Батькам не потрібен в цей час замінник, а малюку – зайва інформація.
Пізніше, коли діти починають дивитися мультфільми і фільми, потрібно строго слідкувати за віковими обмеженнями. Дитина вже почала досить активно рухатися і може повторювати дії видуманих персонажів. Наприклад, де гарантія, що малюк, переглядаючи рухи супергероїв з надзвичайними здібностями, не захоче все це повторити?
Обов’язково розмовляйте з дитиною після перегляду, роз’ясняйте деякі епізоди і головну ідею переглянутого. Інакше, в якийсь момент малюк буде рятувати рибок, спускаючи їх в унітаз, як в мультфільмі ” В пошуках Немо”.
Ще психологи помітили, що при швидкій зміні кадрів, як в деяких мультиках, знижується сприйняття і погіршується уважність і пам’ять.
В якісних мультфільмах не повинно бути ніякої агресії, інакше і дитина буде нервовою і агресивною. Так заведено, що негативні герої відкладаються в пам’яті краще, тому максимально уважно підходьте до вибору таких мультфільмів.
Наостанок, декілька порад. Домовляйтеся з малюком про фіксований час перегляду. Більшість вільного часу він повинен проводити в рухливих іграх і спілкуванні з однолітками. Установіть на всіх каналах, що ви дивитесь, обмеження за віком, по можливості переглядайте все разом. У вільний час робіть самі збірники того, що буде дивитися ваш малюк. Перед сном взагалі уникайте перегляду, або дивіться щось спокійне, без дратування нервової системи. Приділяйте більше уваги своїй дитині і частіше спілкуйтеся на тему переглянутого.
