Святу Великодня передує страсний тиждень, коли особливо потрібно дотримуватися правил Великого посту. Страсний тиждень символізує єднання віруючих зі стражданнями Ісуса Христа.
З понеділка весь православний світ починає готуватися до святкування Великодня. У господарствах наводять чистоту і порядок.
У вівторок, за традицією, варять «соченне молоко», це коли все знайдене вдома конопляне і льняне насіння товчуть і розводять водою. Ним прийнято напувати домашню худобу, щоб не хворіла.
В середу обливали водою і посипали тогорічною сіллю худобу, щоб оберігати від зглазу.
В четвер прийнято було відпалювати сіль і робити з неї обереги. Також за віруваннями ця сіль мала лікувальні властивості. Також в четвер прийнято було відстригати перший раз волосся дитині, також в «чистий» четвер прибирали оселю і готувалися до святкування.
В п’ятницю спостерігали за прикметами, якщо побачили першого чоловіка, то буде три місяця благополуччя, якщо літню жінку, то три місяці будуть невдачі і хвороби, якщо молоду — три місяці не буде проблем. Собака — це до журби, а кіт — до прибутків. Птахи — це до приємних новин.
В Велику суботу закінчують приготування до свята і ввечері йдуть до церкви на службу. Із собою беруть кошики з всякими стравами, для освячення. Святять паску, крашанки, ковбасу і м’ясо, хрін і масло.
Після служби святять їжу і несуть додому, для святкового сніданку. В неділю прийнято вітати всіх словами «Христос воскрес» і відповідати «Воістину воскрес». Проводять день в святковому настрої і ходять в гості до знайомих і родичів. З собою беруть крашанки і паску.
На святковому столі повинні бути такі страви: паска, крашені яйця, ковбаса, м’ясо, може бути смажений гусак, або качка, паштети і холодець, печена або смажена риба і оселедець. На десерт подають запечений сир, або сирну паску з ваніллю, родзинками і цукатами. Також стіл прикрашають фруктами.
Не дуже переймайтеся якщо у вас на столі буде чогось бракувати, у будь якому випадку ваш стіл на Великдень буде святковий, якщо буде святковим настрій.
Впевнені, що у кожної господині є свій унікальний рецепт випікання паски, але хочемо запропонувати вам цей.
Інгредієнти:
Борошно – 1 кг;
Яйця – 6 шт;
Цукор – 2 ст;
Сіль – неповна чайна ложка;
Масло – 300 гр;
Молоко – 1.5 ст;
Дріжджі – 40-50 гр;
Ізюм – 150 гр;
Ванілін.
Розчиняємо дріжджі в теплому молоці, додаємо яйця, цукор, сіль, масло і ретельно збиваємо. Додаємо борошно і замішуємо тісто. Накриваємо тканиною і залишаємо в теплому місці. Декілька разів, після підняття тіста, перемішуємо його. Додаємо ізюм і ванілін. Форми для випікання змащуємо маслом, якщо форми силіконові, або підкладаємо папір, змащений олією. Заповнюємо форми на третю частину і залишаємо ще на якийсь час, для того щоб підійшли. Випікаємо при температурі 180 градусів. Після вистигання прикрашаємо збитими білками і яскравою посипкою.
Більше чудових великодніх рецептів дивіться на сторінці відомого українського повара Євгена Клопотенка.
Подивіться також про натуральні барвники для фарбування яєць https://coolmama.com.ua/naturalni-barvnyky-dlya-krashanok/