Мабуть вже немає жодного з продуктів, щоб не мав в своєму складі якихось харчових добавок. 1953 року в Європі вигадали позначення «Е» і код з декількох цифр. Ще досі не вчухають суперечки про користь чи шкоду таких добавок, але вони присутні в наших продуктах, хочемо ми цього чи ні.
Отже буде корисним знати які харчові добавки шкідливі, а з якими можна миритися.
Е 100–182 – це барвники. Вони присутні в ковбасних виробах, газованих напоях та ін. Бувають натуральні, синтетичні та мінеральні. Малюкам до трьох років взагалі забороняється підфарбовувати продукти. Е 110, Е 122, Е 102, Е 124, Е 104 й Е 129 — барвники, визнані в Європі небезпечними для дитячого здоров’я (можуть спровокувати гіперактивність, алергію тощо). В Україні їх застосовують, тому вживати чи не вживати продукти, що їх містять, — особистий вибір кожного.
Е 200–299 – консерванти. Вони використовуються для підтримання свіжості продуктів, не допускають розвитку грибка, хвороботворних бактерій. Якщо ви купуєте продукти і одразу їх не споживаєте, то їх можна назвати “корисними добавками”, адже шкода від їх споживання менша від вживання зіпсованих продуктів. Але слід уникати Е 240 (формальдегід, шукайте його в консервованих продуктах), небезпечних Е 241–259, нітратів та нітритів. В організмі людини вони утворюють речовину, здатну провокувати онкологічні захворювання, гіпертонію.
Е 400–599 – стабілізатори. Їх поділяють на загусники, емульгатори і стабілізатори. На здоров’я вони практично не впливають, оскільки не всмоктуються в шлунку й кишківнику та виводяться з організму. Але ними теж не варто зловживати, тому що, наприклад, пропіленгліколь (Е 490), Е 450–459 є фосфатами.
Е 600–699 – підсилювачі смаку та ароматизатори. Завдяки ним їжа здається нам такою смачною, отже виникає звикання і харчова залежність. Найпоширеніший – глутамат натрію (Е 621). Хоча він є в багатьох натуральних продуктах, гриби, помідори, сир, але слід таки обмежити його споживання, щоб уникнути захворювання серцево-судинної системи і ожиріння.
Е 700–900 — підсолоджувачі (цукрозамінники) та інші речовини. Таких добавок взагалі варто уникати, або обмежити їх споживання. Є багато натуральних підсолоджувачів (стевія (стевіозид), амінокислоти, фруктоза). Небезпечним цукрозамінником називають аспартам (Е 951): він провокує переїдання, порушення роботи шлунково-кишкового тракту, головний біль, нудоту. Обмежити варто також вживання ксиліту (E 967), сорбіту (E 420) — їхній надлишок здатен спричинити проносну дію.