Одна з найважливіших екологічних проблем людства – це сміття. Щороку кожна людина продукує колосальну кількість сміття. В середньому цифра сягає 200 кг на рік. Результатом такої життедіяльності людини є ріст сміттєзвалищ і екологічні катаклізми. Деякі види сміття спокійно розкладаються, але багато таких, що роками накоплюються і становлять небезпеку для навколишнього середовища.
Але вихід є. В багатьох розвинених країнах вже давно думають як не перетворювати свої території на великий смітник і, навіть, отримують зі сміття користь.
В Британії, наприклад, застосовується так зване “анаеробне розщеплення”. Це використання бактерій для переробки харчових відходів і отримання біогазу та біодобрива.
В Сінгапурі через брак землі, сміттєзвалищ просто не існує. Сьогодні вони спалюють понад 8 тисяч тонн сміття на день, що дозволяє зменшити його обсяги на 90%. Те, що не спалюється (наприклад, метали) – продається.
Місто Сонґдо, що в Південній Кореї, один із найяскравіших прикладів «смарт-міста» – чи навіть «міста майбутнього». Замість сміттєзбиральних машин, за відходи відповідає підземна система. Спеціальна пневматична каналізація забирає сміття безпосередньо з квартир. Через підземні труби воно транспортується до сортувальних механізмів.
А в Індії з пластику вже побудували тисячі кілометрів доріг. Уряд навіть купує його в громадян.
В Австрії сміттепереробні заводи є теплоелектростанцією – і водночас мистецьким об’єктом. Один з таких заводів сьогодні на теплову енергію перетворює 265 тисяч тонн сміття на рік, що дозволяє опалювати цілі райони міст. Але австрійці пішли далі і активно застосовують біотехнологію, що дозволяє розщепляти пластик. Для цього використовується особливий грибковий фермент, який здатен розщеплювати полімери на прості мономерні елементи. Так забезпечується “колообіг пластику”: відхід від одного продукту використовується для створення іншого.
Але лідером з переробки сміття на сьогодні є Швеція. Близько 2,5 мільйонів тонн сміття щороку спалюється для вироблення електрики або тепла. 99% сміття в країні використовується або як паливо для електростанцій, або як сировина для виробництва. Шведи настільки продвинулися в переробці сміття, що перероблюють не тільки все своє, а й завозять з інших країн, отримуючи при цьому за це гроші.
Всі ці приклади доводять, що можливо не тільки переробляти сміття, а й отримувати з цього чималу користь. Це може бути або вироблення енергії, або переробка на інші товари споживання. І ще можна й заробляти на цьому. А головне навколишнє середовище буде чистішим і комфортнішим для нашого життя.