Японія завжди манила своєю загадковістю і незвичністю. Одним з цих незвичностей є японська поезія, зовсім не схожа на європейську, взагалі щось подібного до японської поезії немає жодна з культур світу.
Хайку, або хокку – це короткі, в три строки, вірші, в яких відсутня рима. Темою хайку може бути будь що, але кращі вірші брали натхнення в природі, в емоціях, що переживає поет, в образах, що його оточують і взаємодії з всесвітом та гармонії з ним.
Традиційні японські вірші складаються з 17 «він», або звуків, розділених на три частини: 5 звуків, 7 звуків і 5 звуків. У українській мові «він» прирівнюється до стилю. З моменту своєї появи жанр хайку зазнав деяких змін, і сьогодні багато авторів хайку не дотримуються структури з 17 складів. Якщо складно рахувати склади, існує давнє японське правило, що хайку має читатися на одному диханні.
Принцип складання хайку такий, що складаються дві думки, між першим рядком і другим, і між другим і третім. Ці думки не повинні залежати один від одного граматично і образно. В японській мові хайку записується одним рядком, а ідеї відокремлюються за допомогою кіредзі, або ріжучого слова, що допомагає з розумінням зв’язку між ними і надає віршу граматичну завершеність.
Невже заснула,
Душу солов’ю довіривши свою,
Верба плакуча?
Це чудове хайку написав відомий японський поет Мацуо Басьо в 1683 році.
Щоб написати хайку виберіть тему. Підійде будь-що, якесь гостре переживання, стан людини, моменти, коли ви помічаєте щось таке, на що відразу хочеться звернути увагу оточуючих, швидкоплинні образи природи такі, як стрибок жаби в ставок, падають на листя краплі дощу або коливання вітром квітки. Багато людей ходять на спеціальні прогулянки, відомі в Японії як прогулянки гінкго, щоб знайти натхнення для твору хайку.
Вода замерзла,
Розколовши глечик.
І тріск раптовий розбудив мене.
Описуйте деталі. Хайку складаються з деталей, отриманих за допомогою п’яти органів чуття. Показуйте, а не розповідайте. Хайку описує реальні речі такими, які вони є, тому не варто додавати свою інтерпретацію або аналіз описуваних подій. Дуже важливо показати читачеві, що насправді сталося, а не поглинули вас в цей час емоції. Хайку має створювати картину, яка може викликати різні емоції у різних людей.
Весняний дощ!
Шкода мені людей,
Які не вміють вірша написати.
Шукайте натхнення, носіть з собою блокнот, щоб записувати думки, що приходять на розум. Багато миттєвостей, що оточують вас можуть дати привід до написання хайку. Як і в будь-якій справі, в складанні хайку потрібна практика. Мацуо Басьо одного разу сказав: « Повтори свої вірші вголос тисячу разів». Тому переписуйте свої вірші стільки разів, скільки буде потрібно, щоб досягти досконалого вираження своїх думок.
Можливо вас зацікавлять українські колискові пісні https://coolmama.com.ua/kolyskovi-pisni/