Найбільшим ссавцем на планеті є слон. Висота його досягає 3.5 м, довжина до 4.5 м, а маса – до 7.5 т.
Існують два виду слонів – африканський і азіатський. Африканський слон значно більше азіатського. Африканські поділяються на гостровухі і кругловухі. Перші більше живуть в саванах, другі – в лісах.
Азіатські поділяються на індійських і тайських – перші значно більші, у них довші передні ноги і тонше тіло. У національних парках живуть в основному тайські слони.
Слони стадна тварина, Стадо може налічувати декілька тисяч тварин. В основному це слонихи з слоненятами, молоді самці і, зазвичай, один старий слон. Але керує стадом стара слониха. Спілкуються за допомогою низькочастотних шумів, не чутних людському вуху і можуть чути один одного на відстані в кілька кілометрів (10 миль). Також можуть чути й ногами, відчуваючи низькочастотні коливання.
Вчені підрахували, що слон годується не менше 16 годин на добу і за цей час з’їдає від 45 до 450 кг рослинності – трави і листя. Як правило, щодобовий раціон може становити до 300 кг.
Вагітність слонів триває 22 місяці, а новонароджене слоненя важить до 120 кг.
Хобот слона – це його губи і ніс. Через нього він дихає, а також використовує для обливання, дотику, нюху і захоплення предметів. В хоботі у слона близько 500 м’язів. Він здатний утримати 7,5 літра води. Наповнивши його водою, слон згортає хобот, його кінець засовує в рот і дмухає. Вода біжить йому прямо в горло.
У світі налічується 600 тис. (за іншими даними 500 000) слонів у Африці, в Азії популяція скоротилася до 30 000, однак за недбайливого ставлення вони можуть зникнути за кілька років. Головна небезпека походить від браконьєрів, які вбивають слонів через слонову кістку. Страждають в основному старі тварини з великими бивнями. Загибель слоних є причиною тяжкого становища їх стада. Як наслідок – поява великого числа слоненят-сиріт, які помирають, не досягнувши 40-річного зрілого віку. У неповних стадах термін життя складає всього 24 роки. Як і люди, слони в середньому живуть до 70 років, а самки народжують до 50 років.
Слони бувають «право-» і «ліворукими», тому що вони пристосовуються працювати правим або лівим бивнем. Таким чином, у них один бивень буває коротшим від іншого, оскільки швидше зношується. Бивні у слонів можуть бути не лише різної величини, а й форми, а також зростати вбік – по бивнях і формі вух учені розрізняють слонів. Африканський слон, коли спить стоячи, важкі бивні кладе зазвичай на гілки дерев або термітник.
Незважаючи на розміри слони дуже чуйні тварини, Вони дуже сумують при загибелі новонароджених слоненят або інших членів стада. За інших обставин вони здатні радіти, демонструючи щастя і веселощі. Слони вміють сміятися. Якщо молоде слоненя послизнеться у бруді дорослий слон неодмінно протягне йому хобота і поставить його на землю. Також в слонів існує схожий до людського поховальний ритуал.
22 вересня у світі відзначається як День Захисту слонів.