Цей великий гризун є єдиними у фауні України представниками підряду Бобровидних.
Цікаво, що бобер – перший за розмірами гризун в Європі, а в світі поступається тільки американській капібарі. Бобри суворі вегетаріанці, ніякої риби чи ще чогось, тільки кора, пагони з дерев і трава.
Повіки бобра прозорі, тому він може бачити з закритими очима, що дозволяє добре відчувати себе під водою. Також має такий об’єм легень, що може перебувати під водою до 15 хвилин.
Хвіст бобра виконує не тільки роль керма, а ще в ньому зберігаються запаси жиру, які допомагають тварині пережити тривалу зиму, коли бобри стають менш активні. До речі, до початку зими в хвості зосереджується до 50% усього жиру, в той час як влітку – тільки 15%.
Бобер чудовий будівник дерев’яних конструкцій. Дерева завтовшки 10–12 см бобер перегризає за півгодини, а великий дуб вони кладуть на землю за кілька ночей.
Він зводить чотири види будівель:
Нори.
Їх риє в обривистих берегах, високих і міцних. Вхід — на глибині 1-2 м під водою.
Хатки з гілок і землі.
Будує їх, якщо береги пологі і для нір не годяться. Висота хатки іноді досягає 3 м, а окружність — 16 м.
Канали. Греблі.
Бобри відіграють важливу роль в місцевій екосистемі. Вони греблями покращують гідрологічний режим ґрунтів. І це добре для місць їх проживання.
Якщо бобри селилися біля людей, це вважалося добрим знаком. У деяких народів вбивство бобра вважається гріхом. Існує навіть приказка: «Вбити бобра – не бачити добра».
Бобер дуже розумна тварина, не дарма він відіграє важливу роль в боротьбі з Білою Чаклункою в відомій казці Клайва Стейполза Льюїса “Лев, Біла Відьма та шафа”.