Багатьом вінничанам до перейменування вул. Свердлова на вул. Князів Коріатовичів були незнайомі ці князі. Тож давайте познайомимся з ними разом.
Коріатовичі — це династія литовсько-руських князів, які правили Подільським князівством в період з 40-х по 90-ті роки 14 сторіччя.
Засновником династії був Коріят-Михайло Гедимінович, який був братом великого князя литовського Ольгерда. Після його смерті його онуки брати Юрій, Олександр, Констянтин, Борис та Федір прийшли на Поділля, шукаючи місце для нового князівства. Подоляни побачили в князях нових захисників краю від татар.
І справді, після битви біля річки Синюхи, де князь Ольгерд розбив татар і де приймали участь і князі Коріатовичі, було затверджено право на князівство останніх, як заступників подільської землі.
Нові володарі звернули увагу на укріплення Поділля. Почали будуватися замки в Бакоті, Смотричу і Вінниці. Побудували і заселили місто Кам’янець. Також багато замків було побудовано в Червоногороді, Скалі, Брацлаві, Сокільці та Меджибожі. На той час Подільське князівство мало в своєму упорядкуванні 11 округів.
За часів правління князів Коріатовичів суттєво була реорганізована адміністративна система на Поділлі. Для розбудови міста Кам’янець була видана грамота, яка подарувала місту Магдебурзьке право і на 20 років звільнялося від податків.
Правління братів Коріатовичів перетворило звичайне периферійне князівство в передове державне утворення з розвиненою суверенною внутрішньою і зовнішньою політикою.
Один з братів — Юрій Коріатович був запрошений на князівство в Молдову де і похований. Інші брати правили на подільській землі і навіть карбували власні гроші, відомі як подільський полугрошик, на якому був зображений Юрій Змієборець. Федір Коріатович заснував в Підкарпатті Мукачевський замок. Відома монета Федора — денарій з зображенням княжого знаку — подвійного хреста з розсіченими кінцями, який виростає з фігури, схожої на літеру «М». Пізніше Федір Коріатович став князем Карпатської Русі.
Нащадки князів Коріатовичів в наслідок війн з королем Польськими і князем Литовським втратили свої володіння і оселилися на галицькій і волинській землях. За деякими даними Дмитро Коріатович був одружений з сестрою Великого князя московського Дмитра Донського і заснував рід російських князів Волинських.
Почитайте також про інші вулиці Вінниці, які отримали нову назву https://coolmama.com.ua/vulyczya-valentyna-otamanovskogo/