Кажани є одними з найтаємничих тварин в світі. Це єдиний з ссавців, що здатен літати. Також вони єдині, хто може в стані глибокого сну, знижувати температуру тіла до температури середовища.
Завдяки здатності до польотів, кажани розповсюджені по всьому світу. Їх існує близько 900 видів. Унікальні здібності використовувати ехолокацію, дозволяють оминати перешкоди навіть без зору. Відомо, що під час польоту кажани співають пісні.
Найбільшим з кажанів є калонг. Розмах крил – від 1,4 до 1,5 метра, вага – від 645 до 1100 грам. Калонг мешкає в південно-східній Азії і харчується фруктами. Три види кажанів, що мешкають в Південній Америці, є вампірами, живляться кров’ю ссавців і птахів. Решта видів є або вегетаріанцями, або харчуються комахами. Найбільша міська колонія кажанів спостерігається у американському місті Остін, штат Техас.
Кажани часто є героями легенд і сказань різних народів. Так кажан, який сів на шолом короля Арагонського Хайме, при битві з арабами за Валенсію, став символом перемоги. Також кажани присутні на гербах трьох іспанських міст: Валенсії, Барселони (до 1882 р.), і Пальми-де-Майорка.
Деякі народи вважали, що кажан це далекий нащадок первісного дракона. За білоруськими легендами, кажан — перетворений Богом злочинець, утікач із тюрми. Він боїться світла, ховається від людей і з’являється лише вночі. Найпоширеніше вірування в Україні, що кажан це миша, що з’їла на Великдень щось свячене. А якщо миша поїсть м’яса на Першу пречисту, тобто на Успіння, до розговляння, то вона знову стане звичайною. Досить часто кажана використовували як оберіг, а також у лікувальній магії та чарах. Зараз, однією з таємничих природоохоронних акцій року, є Ніч кажанів, яку відзначають в ніч з 20 на 21 вересня.
В романі “Дракула” Брема Стокера, головний вампір граф Дракула перетворюється на кажана. Також образ кажана був використаний в серії коміксів, а, в подальшому, в фільмах про Бетмена – людину-кажана.