Одним з символів Великодня є писанка. В багатьох культурах світу присутній цей атрибут свята. І в багатьох писанка не символізує Великдень. Такі народи, як греки, візантійці, перси та індіанці вважали, що світ утворився з яйця.
В Україні писанки існували ще до появи християнства, адже фарбовані яйця знаходили в похованнях скіфів в Криму. Мистецтво розписувати чи фарбувати яйця в Україні переросло в справжній культ. В різних регіонах України малюнки на писанках набували своїх, унікальних особливостей і елементів.
Але і в світі є писанки, які варті уваги і захоплення. Тож давайте познайомимся з ними.
В місті Коломия, на Івано-Франківщині, існує музей писанок. В ньому зібрано більш як 12 тисяч експонатів з усіх куточків не тільки України, а й світу. Тут також розміщений найбільший в світі пам’ятник писанці. Висота яйця складає 13.5 метрів, а діаметр — 10 метрів.
В 2012 році в місті Вижниця, Чернівецької області, з’явився пам’ятник писанці висотою 3 метра. Писанка розписана в гуцульських традиціях студентами Вижницького коледжу прикладного мистецтва.
Першим у світі пам’ятником писанці вважається пам’ятник в місті Вергевіль, в Канаді. Він був зведений в 1975 році українською діаспорою. Цікаво, що цей проект був запропонований як пам’ятник кінній поліції і складається з більш ніж 7000 елементів.
В одному з скверів старого Вільнюса розміщений двохметровий пам’ятник писанці, який литовці називають «Маргутіс», що перекладається як «Пасхальне яйце».
У 1986 році в селі Доброгостів, на Львівщині, встановили гігантську писанку, розписану в місцевих традиціях. Поруч можна побачити найстарішу архітектурну пам’ятку села — церкву 19 сторіччя.
В Румунії, в місті Сучава, знаходиться Великоднє яйце заввишки 7 метрів і діаметром 5 метрів.
На острові Хортиця знаходиться унікальний пам’ятник писанці. Виготовили його з матеріалу, який доставили з Яцнівського гранітного кар’єру з Запоріжжя. Розпис писанки постійно змінюється, що ще більш приваблює туристів.
В селі Братківці, Львівської області, стоїть величезна писанка заввишки 6.5 метрів. Особливістю її є те, що в самому центрі знаходиться образ Богородиці.
Вінниця також не стоїть осторонь шанування писанок. На території парку ім. Ющенка знаходиться невелика алея писанок на відкритому повітрі. Більше 20 експонатів висотою близько 2 метрів показують мистецтво розпису Великодніх яєць на християнську тематику. А в Краєзнавчому музеї Вінниці існує велика колекція писанок і крашанок Подільського регіону.
Прочитайте також про традиції створення української писанки https://coolmama.com.ua/ukrayinska-pysanka-tradycziyi-i-czikavi-fakty/